Čo je endodoncia a aký je postup liečby?

Čo je endodoncia a aký je postup liečby?

Endodoncia lieči vnútorné štruktúry zuba, zmierňuje bolesť a zachraňuje zub, aby ste sa mohli opäť smiať od ucha k uchu.

Endodoncia sa zameriava na liečbu vnútorných štruktúr zuba, najmä zubnej drene. Cieľom endodoncie je zachrániť váš zub, aj keď sa s ním plačúc pri zrkadle pomaly lúčite. Endodontista, špecialista v tejto oblasti, je tu na to, aby vám pomohol zbaviť sa bolesti, zachránil váš zub a vy ste sa mohli opäť smiať od ucha k uchu.

Čo je to endodoncia?

Slovo „endodoncia" znie možno trochu technicky, ale v skutočnosti v tom nie je taká veda. „Endo" pochádza z gréckeho slova znamenajúceho „vnútri" a „dont" zo slova zub. Endodoncia teda doslova znamená „vnútri zuba". A presne tým sa endodoncia zaoberá – liečbou vnútornej časti zuba, kde sa nachádzajú zubná dreň a korienky.

Kedy pristupujeme k endodontickej liečbe? 

Príznakov, ktoré naznačujú, že so zubom nie je všetko s kostolným poriadkom, je hneď niekoľko:

  • závažný zubný kaz, ktorý sa dostal až k zubnej dreni, 
  • úraz zuba pri športe alebo nehode ,
  • opakujúce sa bolesti alebo citlivosť zuba na teplo a chlad,
  • opuch či začervenanie ďasien v okolí problematického zuba,
  • zub náhle stmavne či zmení farbu.

Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov, neváhajte a vyhľadajte endodontistu. Čím skôr sa problém začne riešiť, tým väčšia je šanca, že sa podarí zub zachrániť. Neodkladajte návštevu zubára zo strachu či v nádeji, že bolesť sama odíde alebo že s Paralenom to nejako rozdýchate. Pri zanedbaní problému mnohí, bohužiaľ, často naozaj stoja pred zrkadlom so slzami v očiach pri pohľade na štrbinku. Najradšej by vrátili čas, keď problém ešte nebol tak závažný. 

Endodoncia – postup 

Obvykle sú potrebné jedna až tri návštevy u špecialistu, v závislosti od zložitosti prípadu. Všetko začína dôkladným vyšetrením a stanovením diagnózy. Endodontista preskúma problematický zub, urobí röntgenové snímky a určí ďalší postup. 

Samotný zákrok potom prebieha v lokálnej anestézii, takže nemusíte mať obavy z bolesti. Zub sa najprv izoluje gumovou bariérou, tzv. koferdamom, ktorý ho ochráni od baktérií z úst počas ošetrenia. Potom sa vytvorí malý otvor, cez ktorý sa odstráni infikovaná alebo poškodená zubná dreň. Koreňové kanáliky sa dôkladne vyčistia, vydezinfikujú a vytvarujú pomocou špeciálnych nástrojov

Čistenie koreňových kanálikov je častým dôvodom, prečo sa pacienti u zubára radšej dlho neukazujú, ale netreba sa báť, vďaka modernej endodoncii sa to dá v pohode zvládnuť. Ak je infekcia silná, môže sa do zuba dočasne aplikovať liek a zub sa provizórne uzavrie. Pri ďalšej návšteve sa potom koreňové kanáliky definitívne vyplnia biokompatibilným materiálom – gutaperčou.

Čo nasleduje po endodontickej liečbe?

Po endodoncii zub zvyčajne potrebuje novú výplň alebo korunku. Vďaka tomu bude opäť pevný a odolný, pripravený zvládnuť všetko, čo mu počas jedenia naložíte. Citlivý zub po endodoncii nie dôvodom na obavy. Po zákroku ho budete cítiť najmä pri hryzení. To je úplne normálne a postupne by malo dôjsť k ústupu ťažkostí. V prípade pretrvávajúcich alebo zhoršujúcich sa bolestí viete, komu máte volať

Úspešnosť endodoncie

Dobrou správou je, že pri správnom prevedení je endodoncia vysoko efektívna a zuby po ošetrení vydržia často celé roky, nezriedka aj celý život. Môže sa stať, že sa zub zlomí alebo sa infekcia vráti, ale šanca na to je pomerne malá. Dnes máme v rukách špičkové mikroskopy a ďalšie moderné nástroje, ktoré si poľahky poradia aj s ťažkými prípadmi šetrne a s minimom nepohodlia pre pacienta. S mikroskopickou endodonciou vidíme do zuba ako na dlani a neskryje sa pred nami ani miniatúrny kanálik. 

Dlho som nebol u zubára. Mám sa báť? 

Bolesť neustupuje a bojíte sa, že je zle? Neváhajte a objednajte sa do zubnej kliniky v Bratislave na endodonciu. Žiaden strach, nebudeme vám robiť prednášku o zanedbávaní zubnej hygieny. Chápeme, že život je niekedy plný stresu a povinností. Na zubnú prehliadku sa často nedostane rad, i keď vieme, že v ideálnom svete by to tak nemalo byť. 

Keď ale príde problém, treba ho včas riešiť a u nás ste v dobrých rukách. Ochotne vám vysvetlíme všetky možnosti liečby a spoločne nájdeme to najlepšie riešenie. Obavy môžete pokojne chodiť za hlavu.