Endodoncia

Endodoncia sa vykonáva pri infekčných ochoreniach a zápaloch v okolí zuba. Očistenie a uzavretie kanálikov umožní úspešnú liečbu a zabráni šíreniu baktérií.

Kedy je potrebné čistenie kanálikov?

Presnú diagnózu stanoví stomatológ počas ošetrenia, niektoré z príznakov ale môžete pozorovať aj sami:

  • Zvýšená citlivosť na studené a teplé nápoje
  • „Pulzujúca“ bolesť, ktorej intenzita môže stúpať pri polohe v ľahu
  • Zub bolí bez zjavného podráždenia

V každom prípade je nutné konať rýchlo a našu ordináciu navštíviť čo najskôr, aby sa zápal nepreniesol ďalej a nezačal poškodzovať aj ďalšie zuby.

Ako ošetrenie kanálikov prebieha?

  • Ošetreniu predchádza dôkladná konzultácia s lekárom a vytvorenie röntgenovej snímky.
  • Čistenie kanálikov vykonávame v miestnom umŕtvení modernou strojovou metódou (vrátane operačného mikroskopu), ktorá je čo najviac šetrná. Lekár odstráni infekciu postihnutého zubného tkaniva a infikovanú zubnú dreň. Po dôkladnom opracovaní a dezinfekcii koreňového systému zaplnia kanáliky gutaperčou.
  • Na záver je vo väčšine prípadov nutné zub prekryť protetickou prácou. Liečený zub je po ošetrení oslabený a v prípade obyčajnej dostavby výplní by hrozilo jeho prasknutie.
  • Pokiaľ je poškodenie zuba príliš veľké a nie je možné ho zachrániť a riadne zrekonštruovať do pôvodného stavu, nevykonávame endodontické ošetrenie, ale zub extrahujeme – postupom je potom zubný implantát alebo mostík.

Je dôležité si uvedomiť, že ošetrenie kanálikov nie je bolestivé a v súčasnosti sa vykonáva modernými metódami, ktoré minimalizujú možné komplikácie. V niektorých prípadoch môže byť nutné absolvovať niekoľko návštev u zubného lekára, v závislosti od závažnosti problému.

Po ošetrení kanálikov je potrebné pravidelne navštevovať zubného lekára na kontrolu a udržiavanie zdravia zubov. Je tiež dôležité dodržiavať správnu ústnu hygienu, aby sa zabránilo opakovanému vzniku zápalu v koreňovom kanáliku a chránili sa tak zdravé zuby.

Ak máte nejaké príznaky, ktoré by mohli naznačovať problémy so zubnými kanálikmi, je dôležité neodkladať návštevu u zubného lekára. Čím skôr sa problém odhalí a ošetrí, tým menej komplikácií môže nastať a tým väčšia je šanca na úspešné vyliečenie zubu.

zamestnanci doktor usmev
Splátky s úsmevom

Nestresujte a smejte sa už dnes

Záleží vám na vašom úsmeve? Aj nám! Práve preto si u nás výslednú sumu môžete rozdeliť na splátky. Vyskúšajte náš splátkový kalendár, ktorý uľaví vašej peňaženke.

Zistiť viac
FAQs

Často kladené otázky

Prečítajte si otázky, ktoré nám najčastejšie kladú naši pacienti.

Ako môžem predísť potrebe čisteniu zubných kanálikov?

Najlepším spôsobom, ako zabrániť problémom s koreňovým kanálikom, je udržiavať dobrú ústnu hygienu a pravidelne navštevovať svojho zubára na prehliadky a čistenie. Vyhýbanie sa sladkým a kyslým jedlám a nápojom môže tiež pomôcť zabrániť kazu a poškodeniu zubov.

Kontaktujte nás

Napíšte nám a obdržte termín už dnes

Vyplňte tento formulár a my sa Vám obratom ozveme s najbližším voľným termínom. Našim pacientom garantujeme termín do 3 pracovných dní.

decorative element
Ďakujeme!
Vaša registrácia bola úspešne odoslaná a my sa Vám čoskoro ozveme s potvrdením termínu Vašej návštevy.

Ak máte nejaké otázky alebo požiadavky, neváhajte nás kontaktovať. Tešíme sa na Vás!
Ospravedlňujeme sa, ale došlo k chybe pri spracovaní Vašej registrácie. Prosím, skúste to znova neskôr alebo nás kontaktujte priamo, aby sme Vám mohli pomôcť s Vašou registráciou. Ďakujeme Vám za pochopenie.
shape elementshape element