Afta v ústach – Prečo vzniká a ako sa jej zbaviť?
Afty sú bolestivé vriedky v ústach, spôsobené stresom, poraneniami alebo vitamínovým nedostatkom. Prevencia je kľúčová.
Afty sú bolestivé vriedky v ústach, spôsobené stresom, poraneniami alebo vitamínovým nedostatkom. Prevencia je kľúčová.
Malé, nepríjemné, bolestivé. Také sú afty, drobné vriedky v ústach, ktoré dokážu prekaziť pôžitok z vášho obľúbeného jedla. Nie ste v tom sami. S aftami bojuje veľa ľudí.
Čo presne je afta, prečo sa objavuje a ako sa jej môžete účinne zbaviť alebo jej predchádzať?
Afty sú malé, okrúhle alebo oválne vriedky na sliznici v ústnej dutine. Obvykle majú biele alebo žltkasté centrum obklopené červeným lemom. Veľkosťou sa pohybujú od niekoľkých milimetrov až po centimeter a sú bolestivé.
Ľudí bežne trápi:
Toto je otázka za milión, pretože príčina nie je len jedna a každý to má inak. Medzi najčastejšie spúšťače áft patria:
Niekedy sa presná príčina vzniku áft nedá určiť ihneď a na jej zistenie môžete ísť s lekárom vylučovacou metódou.
Lepšie veciam predchádzať, ako ich potom riešiť. A pri aftách to platí dvojnásobne! Existuje pár fínt, ktorých sa oplatí držať pri akomkoľvek zdravotnom probléme.
Asi vás neprekvapí, že proti aftám je dôležitý pokoj a pohoda. Dlhodobý stres je ich najlepší kamarát, takže nájdite spôsob, ako sa pravidelne uvoľniť. Netreba sa hneď registrovať na drahé meditačné semináre, bohate stačia prechádzky v prírode, jóga alebo relax pri obľúbenej hudbe.
Ďalšia vec, na ktorú afty letia, je oslabená imunita. Preto si doprajte dostatok spánku, vyváženú stravu plnú vitamínov a tiež trochu toho pohybu pre dobrú náladu a kondíciu. Nepriateľom silnej imunity je nadmerná konzumácia alkoholu, tabaku či nevyvážený jedálniček plný polotovarov.
Afty majú rady aj zanedbanú ústnu hygienu. Pravidelné čistenie zubov je základ, ale pozor na tvrdé kefky. Ďasnám to nerobí dobre.
Niektorým ľuďom sa v ústach objavia afty po konzumácii kyslých a tvrdých potravín, ktoré dráždia ďasná a sliznicu. Ak je to váš prípad, skúste ich obmedziť.
V prípade, že sa u vás afty objavujú až podozrivo často, skúste popremýšľať a zistiť, či vám nechýbaju vitamíny A, D, C, B, zinok alebo aminokyselina lyzín.
Tiež treba dbať na zvýšenú hygienu rúk, aby ste si prípadné mikroorganizmy nepreniesli do ústnej dutiny. Určite sa oplatí siahnuť i po dentálnych probiotikách, ktoré sa postarajú o vyváženú mikroflóru v ústach.
Ak sa aj napriek vašej snahe afty predsa len ukážu, môžete si pomôcť slanou vodou. Zmiešajte pol lyžičky soli s teplou vodou, a poriadne si týmto dezinfekčným roztokom vypláchnite ústa. V prípade viacerých áft siahnite po roztoku s obsahom chlórhexidínu.
Ďalšou bombou proti bolesti je gél alebo roztok s lokálnym anestetikom. Zoženiete ich v hociktorej lekárni, aj bez lekárskeho predpisu.
Afty sa objavujú, keď je v ústach prítomný zápal. Mnohým sa osvedčil gél s aloe vera alebo tinktúra z propolisu. Tieto prírodné látky šikovne bojujú proti zápalom a baktériám a pomôžu s hojením.
Medzi ďalšie upokojujúce bylinky patria šalvia, harmanček alebo nechtík. Z odvaru si môžete spraviť kloktadlo.
A keby ste aj tak mali pocit, že na boľavé afty si nevystačíte sami a trápia vás viac ako tri týždne, určite to riešte so zubárom alebo všeobecným lekárom. V závažnejších prípadoch sa tento problém rieši lokálnym anestetikom, špeciálnymi ústnymi vodami, kortikosteroidmi alebo antibiotikami.
Objednajte sa k nám a spoločne nájdeme riešenie, vďaka ktorému vás afty opustia.